Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 października 2023 r.
19:31

Ekonomik to już sędziwy stulatek. „Ludzie są tu najważniejsi”

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Taka okazja zdarza się raz na 100, a w tym przypadku nawet na 102 lata. Dlatego impreza dla uczczenia jubileuszu musiała być zorganizowana z pompą. Właśnie tak od piątku do soboty swoje 100-lecie świętuje Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu, czyli popularny Ekonomik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak naprawdę rocznica 100 lat istnienia szkoły przypadała w 2021 roku. Ale wtedy była pandemia, później wybuchła wojna w Ukrainie i obchody trzeba było przekładać. W końcu jednak doszły do skutku. Zaczęły się w piątek i potrwają do soboty. Zakończy je wielki bal absolwentów.

Ale zanim rozpocznie się zabawa przy muzyce i poczęstunku, odbyła się część bardziej oficjalna. W piątek szkolna społeczność spotkała się najpierw na mszy świętej, a później na gali w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu. Wielka kinowa sala wypełniła się do ostatniego miejsca. Poza zaproszonymi oficjelami przybyło wielu dawnych i obecnych uczniów szkoły. 

Najlepsze lata

Była wśród nich pani Danuta Łyś, w czasach szkolnych Danuta Mendyk, która maturę w Ekonomiku zdawała w 1965 roku.

To chyba były najlepsze moje lata, beztroskie, co prawda z obowiązkami, ale też czasem na działalność kulturalną – wspomina absolwentka. Opowiada, że wraz ze szkolnymi koleżankami działały w zespole wokalnym, klubie uczniowskim, projektowały gazetkę szkolną „Zielona tarcza”, której była redaktor naczelną.

– Kończyłam szkołę na kierunku handlowym i poszłam w tym kierunku później. I do chwili obecnej od września 1965 pracuję w zawodzie – opowiada pani Danuta. Dodaje, że szkoła nie tylko dała jej zawód, ale też nauczyła pokory i dystansu, a to zasługa wspaniałych, życzliwych nauczycieli.

Uczennica zostaje nauczycielką

Aldona Glinka to również absolwentka tej szkoły, a dzisiaj nauczycielka w Ekonomiku. Uczy języka niemieckiego, choć kończyła klasę o profilu finanse i rachunkowość. Jej wychowawcą był Stanisław Wójciuk. Wspomnień z tamtego okresu jej nie brakuje, zwłaszcza, że w swojej „starej” szkole bywa codziennie.

– Kiedy otwieram drzwi do sali nr 7, to właściwie za każdym razem widzę siebie przy tablicy, jak rozwiązuję zadanie z matematyki – zwierza się obecna germinstka Ekonomika.

Zapewnia, że są to wspomnienia miłe. Mówi też, że między tamtą, a dzisiejszą szkołą są ogromne różnice. Nie tylko dlatego, że budynek w tej chwili wygląda inaczej. – Młodzież jest inna. Odważniejsza. Poza tym realizujemy wiele projektów unijnych, dzięki którym młodzi ludzie mogą podróżować, zwiedzać i poznawać świat – tłumaczy absolwentka-nauczycielka.

Podobną drogę od uczennicy do nauczycielki w świętującej jubielusz szkole przeszła Agnieszka Puchacz, także wykształcona w profilu finanse i rachunkowość, a dzisiaj... polonistka.

– Ze szczególnym sentymentem wspominam wychowawczynię, panią Barbarę Gontarz, bo była to kobieta naprawdę otwarta, pomocna, zawsze mogłyśmy na nią liczyć – opowiada pani Agnieszka.

Dodaje, że w ostatnie wakacje z koleżankami z klasy, zupełnie niezależnie od planowanego jubileuszu, zorganizowały sobie „spotkanie po latach”. Znów wspaniale spędziły ze sobą czas.

Tu najważniejsi są ludzie

Na kontakty z kolegami i koleżankami z klasy liczy również Sebastian Kukawski. Teraz studiuje na pierwszym roku finanse i rachunkowość na Akademii Zamojskiej, ale w piątek był na obchodach. Brał nawet udział w część artystycznej.

– Ta szkoła dała mi wyjątkowy klimat, coś, czego nie zapomnę do końca życia – zapewnia młody człowiek.

Co było tu takiego niezwykłego? – Ludzie, po prostu ludzie, oni są tutaj najważniejsi. Przez ten czas poznałem mnóstwo niesamowitych ludzi, myślę, że te przyjaźnie mają szanse przetrwać długo – uważa młody człowiek. I choć szkolne mury opuścił, to do nich wraca. Czasem choćby tylko po to, aby porozmawiać z nauczycielami.

– Dla mnie wybór Ekonomika był właściwie oczywisty – mówi z kolei Radosław Hawrylak, uczeń klasy piątej. Gdy ją skończy, będzie technikiem ekonomistą. – Wybrałem tę szkołę i ten zawód, bo to otworzy przede mną przyszłość. Planuję studia, a później podjęcie dobrej pracy – zwierza się ze swoich zamierzeń.

Po piątkowej przedpołudniowej gali obecni i dawni uczniowie, a także nauczyciele spotkali się jeszcze w szkolnych murach. Tam wspomnień również nie brakowało.

100 lat w skrócie

ZSP nr 1 to jedna z najstarszych szkół w Zamościu. Historię tej placówki, jeszcze w 1921 roku, zapoczątkowała dwuklasowa męska Prywatna Szkoła Handlowa, później przekształcona w Koedukacyjną Szkołę Handlową, następnie w Prywatne 4-klasowe Gimnazjum (1936), Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie Stowarzyszenia Kupców Polskich (1945), Spółdzielcze Liceum Handlowe (1946), Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe (1947), a w roku 1950 w Technikum Handlowe.

Wreszcie w latach 50. XX wieku w cykl nauczania włączone zostały kierunki ekonomiczne oraz związane z produkcją  roślin przemysłowych  i przemysłem spożywczym.

Obecnie zaś uczą się tu m.in. technicy spedycji, grafiki i poligrafii komputerowej, fotografii i multimediów, rachunkowości i programiści.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa nie dała szans rywalom z Kielc

Padwa Zamość wygrała w Kielcach. Szczelna obrona dała komplet punktów

W spotkaniu otwierającym trzecią kolejkę KPR Padwa Zamość pokonała na wyjeździe SMS ZPRP I Kielce 37:19. Było to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo zamościan za trzy punkty.

Wiktor Przyjemski zgodnie z planem został w piątek indywidualnym mistrzem świata

Żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin znowu mistrzem świata juniorów. Wiktor Przyjemski nie zmarnował szansy

Już trzeci raz z rzędu tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów pojechał do Lublina. Po dwóch triumfach Mateusza Cierniaka z Orlen Oil Motoru, w ślady klubowego kolegi poszedł Wiktor Przyjemski. W piątek najlepszy młodzieżowiec PGE Ekstraligi zajął drugie miejsce podczas SGP 2 w Toruniu, ale to wystarczyło, żeby zapewnił sobie złoto.

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi
29 września 2024, 12:00

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

Polski Cukier Start Lublin efektownie zakończył gry kontrolne

Polski Cukier Start w ostatnim sparingu przed ligą rozbił Zastal Zielona Góra

Udane zakończenie przygotowań do sezonu 24/25 w wykonaniu koszykarzy z Lublina. Polski Cukier Start w ostatnim meczu kontrolnym bez problemu pokonał Zastal Zielona Góra 100:78.

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

W sobotę na boisku piłkarskim w Końskowoli odbędzie się XIV Turniej Piłki Nożnej Samorządowców Powiatu Puławskiego. Wydarzenie będzie miało charakter memoriału zmarłego w tym roku pracownika starostwa i trenera, Mariusza Próchniaka.

Sebastian Rudol i jego koledzy po dwóch porażkach z rzędu spróbują w sobotę dopisać do swojego konta jakieś punkty

Motor kontra Śląsk. Przyjaźń na trybunach, walka o punkty na boisku

W sobotę Motor Lublin znowu zagra przed własną publicznością. Drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się z zaprzyjaźnionym Śląskiem Wrocław. Obie drużyny potrzebują jednak punktów. Rywale są jedynym zespołem w PKO BP Ekstraklasie, który nie posmakował jeszcze w tym sezonie zwycięstwa. Żółto-biało-niebiescy przystąpią za to do zawodów po dwóch porażkach z rzędu. Pierwszy gwizdek o godz. 17.30.

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz
NASZ PATRONAT

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz

Filharmonia Lubelska serdecznie zaprasza na plenerowy koncert, który odbędzie się jutro (sobota) o godzinie 15:00 przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event
MOTO DW
film

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event

W najnowszym odcinku MotoDW zabieramy Was na wyjątkową motoryzacyjną imprezę zorganizowaną przez Level Hard na lubelskiej Elizówce. Mercedes z silnikiem od ciężarówki, samochody, drift i stunt – to tylko część atrakcji, które czekają na Was w tym pełnym emocji odcinku. Zobaczcie sami, co przygotowaliśmy!

Każdy chyba pamięta wielkiego bobasa wspinającego się po kamienicy Rynku. Czy w tym roku artyści OPENCITY zaskoczą nas jakimiś ciekawymi instalacjami?
NASZ PATRONAT

Lublin stanie się wielką galerią sztuki

Już w sobotę rusza jeden z najstarszych festiwali sztuki w przestrzeni miejskiej. tematem tegorocznej edycji jest „Mater:ja”, czyli podróż w relacjach między materią, a duszą.

Performance Platform Lublin 2023, Mariia Mytrofanova, działania w przestrzeni

Nie myślisz sztampowo i jesteś artystą? Zgłoś się Performance Platform Lublin

Galeria Labirynt ogłasza nabór do festiwalu sztuki wykraczającej poza wszelkie standardy.

Na fotografii udostępnionej nam przez Romana Dębińskiego - kadr z meczu w 1986 r, niestety przegranego przez Motor 1:2. Od lewej: Dębiński, Janusz Dec, Zbigniew Mandziejewicz, Modest Boguszewski i Dariusz Marciniak, pod bramką interweniującego Zygmunta Kalinowskiego
Magazyn

Przed meczem przyjaźni wspominamy potyczki Motoru ze Śląskiem. Goście wygrali w Lublinie tylko raz

W meczu 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy w sobotę o godz. 17:30 Motor zmierzy się na Arenie Lublin ze Śląskiem Wrocław. Sobotni rywale dotychczas dziewięciokrotnie gościli w Kozim Grodzie. Sześciokrotnie zostawiali komplet punktów, a tylko raz gościom udało się wygrać. Większość meczów satysfakcjonowała kibiców nie tylko dzięki rezultatom. Było na co popatrzeć…

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz

„Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi. Bo nie jesteś sam” – to motto przyświeca ich działalności od początku istnienia i było też hasłem przewodnim uroczystości 30-lecia. Swój okrągły jubileusz obchodził w piątek zamojski Rotary Club.

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Przedstawiciele japońskich sieci handlowych reprezentujący sektor spożywczy gościli w Lublinie. Przedsiębiorcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wzięli udział w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w spotkaniu „Doing business together. Lubelskie&Japanese B2B meetings” będącym jedną z inicjatyw Programu Gospodarczego Polski na EXPO 2025 Osaka.

Wizja lokalna zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydawała się być dla zalewanych mieszkańców ostatnim „kołem ratunkowym”. Póki co , problem wciąż czeka na rozwiązanie
Alarm24

Wszyscy umywają ręce, a mieszkańca Franciszkowa od lat zalewa woda i… krew

Wystarczy, że na świdnickim lotnisku spadnie niewielki deszcz, a po podwórku pana Stanisława, mieszkańca Franciszkowa pływają… kury i woda podmywa fundamenty oraz ściany domu. Wszystko przez znajdujący się nieopodal jego działki rów, którym woda odprowadzana jest z oczyszczalni i przepompowni Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. – Nie zalewało nas do czasu, gdy nie było Portu Lotniczego. Odkąd powstał i wodę także z jego terenu odbiera WSK co rusz pływamy. Nie jestem przeciwny lotnisku, ale tak nie da się już dłużej żyć – mówi zdruzgotany i dodaje, że nie jest jedynym mieszkańcem Franciszkowa, któremu doskwiera ten problem.

Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych została powołana do Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej.

Teraz głos samorządów będzie lepiej słyszalny. Minister powołała wiceprezydent Lublina do Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej

Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych została powołana przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej w skład działającej przy ministerstwie Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium